Mulgimaa - Toidupiirkond 2023

Toidupiirkond Mulgimaa on kultuuriline- ajalooline piirkond Lõuna-Eestis, mis koosneb viiest endisest kihelkonnast: Tarvastu, Paistu, Halliste, Karksi ja Helme. Tänapäeval Kuulub Mulgimaa alla Mulgi vald, Tõrva vald ning osa Viljandi vallast. Mulgimaa pealinnaks on Abja-Paluoja. Rikkaliku ajaloo ning kultuuriga piirkond, mida iseloomustavad traditsioonide hoidmine, kuid ka uue ja põnevaga katsetamine ning innovaatilisus. Mulgimaa söök koosneb traditsioonilistest ja puhastest maitsetest. Nagu ikka on põhiliseks söögiks toidulaual kodumaal kasvatatud kartul, kapsas ja teravili. Laualt ei puudu ka värske Võrtsjärve kala ning ulukiliha. Tänapäeval segavad Mulgimaa oskuslikud kokad traditsiooniliste maitsete hulka ka uusi mekke, luues sellega põnevaid maitsenüansse.

Tunnusmõte “Mulgi süük- uus ja vana ütenkuun”. Mulgimaa on ainus piirkond Eestis, millel on nii mitu omanimelist toitu- mulgipuder, mulgikapsad, mulgikorp, mulgikama. Kuid Mulgimaa ei ole ainult puder ja kapsad. Tunnuslausega toome välja, et lisaks traditsioonilistele maitsetele leidub siit ka palju muud põnevat ja uut. Siin on mitmeid toidu- ja joogitootjaid, söögikohti ja toitlustajaid, kes pakuvad just seda õiget mulgi putru või mulgi pudru moodsamat versiooni, või hoopiski katsetavad kohalike toorainetega midagi põnevat.

Kutsume Mulgimaad avastama. Kes soovib Mulgimaast rohkem teada, saab külastada 2023 aasta kevadel avatud Mulgi Elamuskeskust, kus on kokku võetud Mulgimaa ajalugu, mulkide olemus ja söögilaud. Meepealinnas Karksi-Nuias tutvu Karksi Ordulinnuse ja Karksi Peetri kirikuga, mille torn on üle kahe meetri kaldus, isegi rohkem kui Pisa torn.

Mulgimaa pealinna Abja-Paluojal võid käia ujumas ja lõõgastumas Abja Spordi- ja Tervisekeskuses, tutvuda ajaloolise pangahoonega ning jalutada kauni paisjärve kaldal. Sööma ootab Mulgi kõrts, kus pakutakse lisaks kõigele muule ka maitsvat mulgiputru. Pigilinn Tõrva pakub mitmeid võimalusi nii lõõgastumiseks, sportimiseks kui toidu nautimiseks. Tõrva on Mulgimaa ajalooline kuurortlinn, sealt leiab kuldse liivaga järvekaldaid, puhta õhuga männimetsasid ning uudse spaakeskuse.

Viljandi vallas, Mulgimaa piiril, külastage Heimtali muuseumi ja ringtalli, et tutvuda Mulgimaa käsitöö ja kodulooga. Väljas on ka Anu Raua teoseid ning kui veab, siis võite kohtuda kunstnikuga ka isiklikult.
Mulgimaal rännates hakkab silma seitse erinevat puuskluptuuri, mis kujutavad mulgimaalasi ja nende riideid- kas leiate kõik üles?

Igas väikeses külas on midagi unikaalset ja huvitavat mida proovida ning kogeda. Üle terve Mulgimaa on mitmeid söögikohti, kus saab proovida kõike, alates mulgipudrust ja lõpetades moodsamate maitsetega või on hoopis kokku segatud uus ja vana.

Lisainfo leiad mulgimaa.ee kodulehelt, Mulgimaa toitlustajad ja tootjad leiad Google mapsi kaardirakendusest
Avasta Mulgimaa künkaid, ürgset loodust, peegel siledaid järvesid, mõisaparke vanu kirikuid ning väikelinnasid. Kaunis loodus, lahked inimesed ja puhtad Mulgimaa maitsed ootavad teid külla!